do kasy suma: 0,00 zł

Pielęgnujmy nasze kwiaty i drzewa, bo one, o nas się troszczą.

Mszyce.jpg

Skąd mi się wzięło, że rośliny i drzewa się o nas troszczą?... Jadąc któregoś słonecznego dnia do pracy na rowerze, zatrzymałam się aby uzupełnić płyny, było dość gorąco. Cień dała mi cudownie kwitnąca i pachnąca lipa. Poczułam się cudownie, lekki wiatr, słońce przebijające się przez konary, zieleń trawy to wszystko było urzekające. W sumie to nigdy się nad tym nie zastanawiałam, przyjmowałam bez emocji pory roku. Jadąc dalej już inaczej patrzyłam na kwiaty, krzewy i drzewa. I olśnienie co ja robię dla swoich kwiatów, podlewam je, czy to aby nie za mało? Będąc w domu popatrzyłam na swoje kwitnące oleandry i co zauważyłam? Że muszą zmagać się z czymś czarno - czerwonym jakby małe pajączki. Zrobiłam zdjęcia i wysłałam na grupę ogrodniczą, okazało się, że to przędziorki. Rozpoczęłam walkę z insektami, dobrze, że trafiłam na tą grupę bo od razu dowiedziałam się, że rośliny, kwiaty drzewka muszę opryskiwać! To że pięknie kwitną czy wyglądają na ten czas, nie znaczy, że będą dalej urzekać wzrok pięknym kwiatostanem i zielenią liści jeżeli im nie pomożemy. Myślałam, że opryski stosuje się w hodowlach hurtowych drzew owocowych, warzyw, a tu takie zaskoczenie. O wszystkie rośliny jakie mamy na balkonach, tarasach w ogródkach należy dbać, chronić je przed chorobami, atakiem mszyc czy właśnie przędziorków. Dlatego tak ważny jest oprysk roślin który, zarówno może chronić rośliny, leczyć kiedy zostały zaatakowane przez choroby lub insekty. No to już to wiem , ale jak i czym to robić i tu przyszła mi z pomocą przyjaciółka, która wysłała mi zdjęcie opryskiwacza ręcznego ciśnieniowego. Brzmi dumnie i co dalej..., zaczęłam czytać, szukać tych najlepszych i znalazłam, ale nie jestem samolubna i postanowiłam wystawić parę takich o bardzo dobrych opiniach na stronę sklepu. Podzielę się  teraz ciekawymi metodami zwalczania małych szkodników, które mogą zrobić spustoszenie, a nawet uśmiercić roślinę , jeżeli jest słaba. Mszyce są bardzo niebezpieczne dla roślin ogrodowych, tarasowych czy balkonowych, ponieważ żerują na nich, wysysając ich soki. Zanieczyszczają je spadzią (odsyłam do Wikipedii :)), a nawet mogą przenosić groźne wirusy. Z tego względu bardzo ważne jest, aby reagować natychmiastowo, zwalczając je domowymi sposobami, gdy tylko szkodniki pojawią się w ogrodzie. Szkodniki te, w zależności od gatunku mogą mieć kolor czarny, zielony, żółty lub najmniej spotykany - kolor pomarańczowy

Doskonałym sposobem na mszyce jest przygotowanie wywaru z cebuli, mamy ją przeważnie w kuchni. Przygotowanie takiego wywaru nie jest trudne:

  • kilka cebul,
  • wodę,
  • duży garnek, należy pokroić cebulę (maks. 100 g) na kawałki, a następnie zalać ją ok. 10 litrami wody i gotować na małym ogniu przez 30 min. Wywar jest gotowy do użytku po 30 minutach.

Wywar z czosnku, którego przygotowanie należy rozpocząć od zmielenia 200-300 g czosnku. Następnie całość wystarczy zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Preparat na mszyce jest gotowy do użycia zaraz po rozcieńczeniu wyciągu z wodą w proporcji 1:1. Więcej sposobów które wykorzystałam i działają w następnych odsłonach.

Domowe sposoby na przędziorka, dzięki którym szybko i skutecznie można pozbyć się tego szkodnika z kwiatów. Bardzo popularną i skuteczną  metodą zwalczania przędziorków jest przemywanie liści roślin miękką ściereczką nasączona wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Najlepiej użyć zwykłego szarego. W 1 litrze letniej wody należy rozpuścić 3-4 płaskie łyżeczki szarego mydła lub 1 łyżkę płynu do mycia naczyń. Przemyć liście i łodygi rośliny, szczególnie dokładnie przecierając dolną stronę liści. Następnie dokładnie roślinę opłukać pod prysznicem. Taki zabieg należy powtarzać przez 5 dni, później wystarczy raz na tydzień. 

Smarowanie liści zaatakowanych roślin olejem roślinnym. Przy pomocy pędzelka dokładnie rozprowadzamy olej na całej powierzchni dolnej i górnej strony liści oraz na łodygach. Olej pokrywa ciało przędziorków i powierzchnie jaj, uniemożliwiając procesy oddychania. 

Jeszcze innym sposobem na przędziorka jest, oprysk z olejku rozmarynowego lub cynamonowego (dostępne np. w aptekach), skutecznie zwalczają zarówno dorosłe przędziorki oraz larwy i jaja. Kilka kropel olejku należy dodać do 1 l wody, a następnie opryskać rośliny. Oprysk należy powtarzać co 3 dni przez 2 tygodnie, a profilaktyczne 2 razy w miesiącu. 

A teraz trochę jak najlepiej wykonać oprysk. Najlepszym do tego urządzeniem jest ręczny opryskiwacz ciśnieniowy o różnych pojemnościach (https://kabardini.pl/.../Reczny-opryskiwacz.../280). Opryski roślin stosuje się aby nie dopuścić do rozwoju chwastów a także jako ochrona roślin przed chorobami grzybowymi i innymi. Zabiegi tego typu wykonuje się również w celu zwalczenia uciążliwych lub niebezpiecznych owadów, komarów czy kleszczy. Do oprysków możemy wykorzystywać środki chemiczne lub naturalne wyciągi z roślin o określonych właściwościach. Jest to najskuteczniejszy sposób na to, by były one zdrowe i chronione przed szkodnikami. Najlepiej inwestować w opryski organiczne, jeżeli nie działają domowe sposoby :). Preparaty z olejkami mineralnymi działają insektobójczo, natomiast preparaty z siarką i miedzią – grzybobójczo. W przypadku stosowania obu rodzajów oprysków trzeba je wykonywać z miesięcznym odstępem. Aby ta czynność nie sprawiała problemu najlepiej używać ciśnieniowych opryskiwaczy ręcznych, które pozwolą nam na oprysk zgodnie z zaleceniami producentów preparatów owadobójczych czy grzybobójczych (https://kabardini.pl/.../Reczny-spryskiwacz.../282) (https://kabardini.pl/.../Reczny-spryskiwacz.../282). 

A Wy jak radzicie sobie z szkodnikami? Opiszcie swoje sposoby, podzielcie się swoją wiedzą.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl